Výber správneho opasku je čerešničkou na torte mužskej módy, podľa ktorej rozoznáte, či je muž v móde naozaj doma.

Vybrať si opasok vyzerá ako veľmi jednoduchá úloha (netvrdíme, že nie je 😉 ), a tento výber podčiarkne to, kým muž vo svojich šatách je.

Ak sa netrafíte do správneho výberu, vo väčšine prípadov sa nič nedeje. Za predpokladu, že  si k obleku nevezmete kovbojský 😉 .  A tak v bežnom prípade zistíte len to, že sa potrebujete čo-to zo sveta módy doučiť.

Našťastie aj tu existuje niekoľko dobrých rád, ktoré vás ľahko naučia, po ktorom siahnuť. A ten zvyšok okolo toho je len vec vkusu a zdravého rozumu.

waist-belt-789903_1920

Základom je dĺžka

Väčšina číslovania v móde je založená skôr na palcoch (2.54 cm) ako na centimetroch. Keď si vyberáte nohavice, a vidíte tam číslo napr. 34, tak je to práve obvod pása v tejto dĺžkovej jednotke.

Opasok by ste si mali teda vyberať len o niekoľko palcov dlhší, ako máte obvod na nohaviciach.  Opasok po zapnutí by mal mať na ďalšie zastrčenie len toľko, aby sa jeho koniec vošiel do prvého, prípadne druhého oka na nohaviciach.

Pri opaskoch na bežné nosenie sa obvykle toleruje väčší rozsah dĺžky, ak však idete na ples, či nejakú spoločenskú udalosť, mali by ste sa držať toho pravidla prvého oka.

Pracka

Prvým pravidlom je, že čím je pracka väčšia, tým je menej formálna. Pracky, ktoré nosíte k obleku na spoločenské udalosti, majú pracku malú a plochú (nevytŕčajúcu).  Opasky s veľkou prackou sa hodia skôr k neformálnemu oblečeniu.

Farba pracky

Pri pánskych opaskoch sa len výnimočne stretnete s inou farbou, ako by bola práve strieborná a zlatá. Farbu pracky by ste mali prispôsobiť šperkom, ktoré práve nosíte – napríklad spona na kravate, hodinky a pod. Teda ak máte šperky v strieborných odtieňoch, tak pracka by mala byť tiež strieborná.

Výnimkou z tohto pravidla je obrúčka. Ak máte zlatú, neznamená to, že do konca života budete musieť nosiť zlaté opasky. Prsteň sa v tomto prípade chápe ako časť vášho osobného štýlu a je nezávislý na ostatných prvkoch, ktoré na sebe máte.

waistbelts-210445_1920

Farba opasku

Základným pravidlom je, že koža má stále ladiť s kožou. Týka sa to, samozrejme, aj imitácií.

Ak teda nosíte takéto topánky, výber opasku je potom jednoduchý. Čierne opasky idú s čiernymi topánkami, hnedé s hnedými… Ak sú topánky lesklé, leský je aj opasok. Ak matné, tak je matný.

Ak nosíte obuv (stále sme pri formálnom štýle) iných, ako kožených vzorov (napríklad plátno, semiš,…) tak farba opasku nemusí byť rovnaká. Materiál ale má byť stále rovnaký.

Imitácie zvieracích vzorov, alebo priamo zvieracie vzory (hadia koža, pštros,…) – aj keď sú drahé, stále by sa mali považovať za menej formálne a nemali by patriť na formálne spoločenské podujatia, či na pracovné stretnutia. Priťahujú príliš veľa pohľadov a odpútavajú pozornosť od toho, čo je pri stretnutí podstatné. A navyše, ťahajú oči do vašich súkromných zón, kde by teda nemuseli 🙂

panske-opasky