tea-1132529_1920

Po uverejnení dvoch článkov na tému Ako sa zbaviť zápachu z topánok a Ako sa zbaviť zápachu nôh nás kontaktovalo množstvo z vás, aby nám prispelo vlastnými radami, ako sa s týmto problémom vysporiadať.

A nevidíme jediný dôvod, prečo by sme si ich mali nechať pre seba a tak sa o tieto rady ideme s vami podeliť v tomto článku.

1. Sóda bikarbóna. Nášho čitateľa trápil tento problém preto, lebo pracuje v teréne a celý deň má na nohách ťažkú obuv bez možnosti prezuť sa, alebo sa na chvíľu vyzuť. Začal si sypať do topánok trochu sódy bikarbóny, ktorá z nich “vytiahla” pot a zápach zmizol.

2. Ďalšia čitateľka nám napísala, že ak vám pred tým nohy nesmrdeli, tak to bude pravdepodobne pleseň a na tú je dobrá mastička Canesten, ktorú viete zohnať v lekárni. Tento bod by ste mali konzultovať s lekárom. Ďalším často odporúčaným liekom je aj mastička z nechtíka lekárskeho.

V prípade, že je to dlhodobý stav, tak pomôže sprej s obsahom striebra, ktorý zabíja baktérie.

3. Okrem sódy bikarbóny sa inej čitateľke osvedčil detský púder, tiež sypaný do topánok. Medzi veci, ktoré si radi sypete do topánok tiež patrí aj kukuričný škrob. Ten tiež vysáva vlhkosť.

4. Z domácich receptov starých mám vyberáme potieranie celých nôh (chodidlá, medzi prsty) tampónom namočeným do octu každý deň ráno a večer, odvar z dubovej kôry raz týždenne, či pitie šalviového čaju. Častou radou bolo máčanie nôh v teplej slanej vode.

5. Čo sa týka čaju, medzi odporúčaniami sme našli aj čierny čaj. Ten treba vyvariť asi štvrťhodinu v malom množstve vody, potom ho zriediť (cca s 2-3 litrami vody) a pol hodiny v ňom máčať nohy (keď trochu vychladne 🙂 ) Tento odvar pomáha práve pri potení a teda aj pri zápachu.

topanky-m