Dnes začíname na blogu náš nový seriál, v ktorom si postupne ukážeme vývoj módy za posledné storočie. Po častiach. Aby toho na vás nebolo naraz veľa 🙂

Teplejšie počasie vonku nás akosi inšpirovalo zobrať to z ostra a začíname typicky letným oblečením – plavkami.

ocean-2048056_1920

Za storočie sa plavky zmenili na nepoznanie. Museli sa vysporiadať z mnohými prekážkami jednotlivých období – odkedy sa vyrobil prvý kus, ktorý sa dal ako tak plavkami nazvať – až kým sa dostali tam, kde sú dnes.

Zámerne sme použili výraz “ako tak nazvať”. Prvé plavky, ktoré vznikli ešte začiatkom 18-tého storočia vyzerali skôr ako nejaký látkový skafander. Keď si dnes vezmete firmy, ktoré vyrábajú plavky pre vrcholových športovcov, zistíte, že sa snažia vytvárať materiály, ktoré majú vo vode čo najnižší odpor – aby sa v nich ľahko a rýchlo plávalo a po opustetní bazéna zase rýchlo schli.

V začiatkoch to bolo úplne inak. Jedinou úlohou plaviek bolo zakryť čo najviac z tiel žien, ktoré ich nosili. Keď si to ale dáte do kontextu doby, je tento počin pochopiteľný. Ženy vtedy nemohli na verejnosti odhaliť ani len členok.

Poďme ale do 20-tého storočia

V dvadsiatych rokoch začínajú plavky dostávať nový vzhľad – už by ste ich vedeli od ostatného oblečenia odlíšiť. V tomto čase sa plavky vyrábali z bavlny. Viete si predstaviť kúpanie alebo plávanie v takýchto plavkách? Je to ako kúpať sa v hrubom zimnom svetri. Bavlna veľmi dobre ťahá vodu a tak museli byť tieto plavky po namáčaní veľmi ťažké. A predstavte si, ako dlho sušíte taký sveter. Tak tak isto schli aj tieto plavky.

Spodná časť plaviek (nemôžeme ešte hovoriť o dieloch, lebo plavky voli v tej dobe výhradne jednodielne) nebola ani vykrojená a vyzerala ako krátke nohavice.

Celkom bežné bolo nosiť k nám topánky a podkolienky.

Plavky sa vlastne každým evolučným krokom stretávali s odporom časti verejnosti a boli považované za nemorálne, často vo svojich začiatkoch aj zakázané.

Inak to nebolo ani v tomto prípade. Určite poznáte túto fotografiu, kde polícia meria ženám spodnú časť plaviek – aby sa uistila, že ženy neukazujú viac “kože”, ako majú povolené.

swimsuit-police-washington-dc-1922

Zdroj: policestateusa.com

Tridsiate roky 20-tého storočia

Až v tridsiatych rokoch minulého storočia sa plavky zmenili rapídnejšie. Stále boli jednodielne, stále nevykrojené, no mali holý chrbát a nazberaný dekolt. Zmenil sa materiál – bol obtiahnutejší a preto v ňom ženské telo vyniklo viac.

Štyridsiate roky 20—tého storočia

V roku 1946 sa na svetlo sveta dostali prvýkrát dvojdielne plavky – bikiny. Stále mali vysoké nohavice (nad pupok) a širokú podprsenku. Samozrejme, nedajú sa teda porovnávať s dnešnými, no na túto dobu to bol obrovský skok vpred.

Čo je asi najzaujímavejšie – to je dôvod, prečo sa začali vyrábať. Bolo po druhej svetovej vojne, ekonomika bola v nie veľmi dobrom stave a materiálu nebolo na rozdávanie. Vznikli teda skôr z úsporných dôvodov ako z nejakého pokusu priniesť svetu niečo prelomové.

Päťdesiate roky 20-tého storočia

Materiálu už bolo dostatok 🙂 A tak opäť do módy prišli jednodielne plavky, no v strihoch, ktoré zdôrazňovali ženské línie.

Sedemdesiate roky 20-tého storočia

Sexuálna revolúcia bolá na vrchole – a kde inde by sa to malo odraziť viac, ako práve na plavkách. Smer udávala minimalizácia a pestré, žiarivé farby.

Osemdesiate roky 20-tého storočia

Opäť na scénu prichádzajú jednodielné plavky. Červené. Veľký výstrih. Vysoko vykrojená spodná časť. Pripomína vám to niekoho?

maxresdefault

Zdroj: youtube

A presne podľa nej sa zákazníčky inšpirovali a dopyt na tieto plavky bol neskutočný.

K dnešku asi písať netreba nič. Dnes prevláda názor, že každý má nosiť to, čo chce. A tomu je prispôsobená aj ponuka.

Ak vás táto tema zaujala, na záver prikladáme aj jedno krátke video, kde si storočný vývoj plaviek môžete pozrieť za 3 minúty 🙂

 

sandale