Vojdete do predsiene vášho domu, alebo bytu a ovalí vás nie veľmi príjemná vôňa, ktorá ide z odložených topánok?

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete spraviť, aby sa táto vôňa nestala vôňou vášho domova.

Najprv si povedzme najčastejšie dôvody, prečo topánky zvyknú zapáchať. Ak ich budete poznať, ľahko sa ich vyvarujete a nepríjemný zápach vás už neprekvapí.

Najčastejším dôvodom zápachu je zle zvolená obuv. To znamená, že ak si do dažďa vezmete botasky, zmoknú vám a vy ich poriadne nevysušíte, začnú sa v nim množiť baktérie a plesne, ktoré majú na svedomí zápach. O tom, ako vhodne sušiť mokrú obuv sme už písali v tomto blogu.

Rovnako je to s nedostatočne vzdušnou obuvou pri behu, kedy sa vám nohy extrémne potia.

Rovnaký problém má aj nekvalitná, alebo opotrebovaná obuv. Hoci môže byť určená do počasia, do ktorého ju beriete, ak už nie je v perfektnom stave, môže premokať. A opäť – ak sa to skombinuje s nedostatočným vysušením, zápach je späť.

O špinavých nohách hádam ani hovoriť nemusíme, no spomenieme ešte nevhodné ponožky. Nie každé sú z materiálu, ktorý sa o pot z nôh postará správnych spôsobom.

Ako sa teda nepríjemného pachu zbaviť?

Striedajte obuv

Ak nosíte každý deň tie isté topánky, prípadne ich máte navyše na nohách celý deň, potom sa nemôžete čudovať, že nemajú kedy preschnúť a vyvetrať sa.

Ak preferujete botasky, kúpte si niekoľko párov a každý deň si vezmite na nohy iný. To isté platí aj pri iných druhoch obuvi. Tie, ktoré ste mali na nohách dajte na vetrané miesto.

Vhodná obuv

Tak, ako si v zime nevezmete na nohy balerínky (tu je nevhodnosť zjavná), tak by ste si mali dať pozor, čo nosíte na iné aktivity. To, že sa obuv volá botasky ešte neznamená, že sú vhodné do fitka na bežiaci pás. Niektoré sú vzdušnejšie, iné nie.

Menenie ponožiek

Ponožky sú prvé, ktoré odsávajú z nôh vlhkosť. Tá sa potom cez nich dostáva aj do topánok. Ak sa vám nohy potia viac, alebo ak je vyššia vlhkosť prostredia, vymeňte ich aj viackrát denne.

Sprej do obuvi

Overeným bojovníkom proti zápachu topánok je aj sprej. Ak neviete sami, ktorý z nich je najvhodnejší, opýtajte a na to v obchode, kde ho kupujete. Určite vám budú vedieť poradiť.

Výmena vložiek

Vložky sú miestom, ktoré sú v neustálom styku s vašou nohou, alebo ponožkou a tak je prirodzené, že sa časom opotrebujú. A to obvykle skôr, ako iné časti topánok. Preto by ste mali zvážiť výmenu vložiek, keď vidíte znaky opotrebovania.

Babské rady – soľ a sóda

Stačí ich dať na noc do topánok a mali by z nich vysať vlhkosť. Vždy ich ale do niečoho zabaľte (napríklad do starej ponožky), lebo ráno by ste z topánok určite všetko nevysypali 🙂

Máte aj vy overený tip v boji proti zápachu? Podeľte sa s ním na našom facebooku.

sportova obuv