Minule sme si písali, ako sa zbaviť zápachu z topánok. Ako ste sa dočítali, okrem iných vecí môžu mať vplyv na zápach aj priamo nohy. A preto si dnes povieme niekoľko rád, ako sa zbaviť práve zápachu z nôh, či obmedziť jeho intenzitu tak, aby ste po vstupe do miestnosti upútali ostatných radšej novým účesom alebo novou sukňou 😉

paris-1930992_1920

– viackrát za deň si nohy umyte a dôkladne vysušte uterákom, zvlášť medzi prstami. Odporúča sa umývať si nohy mydlom v teplej vode a chodidlá vydrhnúť mäkkou kefkou. Denné umývanie nôh vás zároveň ochráni pred mykózami, ekzémami a tiež pred tvorbou plesní.

– po umytí a vyčistení nôh môžete použiť rôzne zásypy, antiperspiranty, či iné prípravky dostupné v lekárňach, ktoré bránia nadmernému poteniu nôh a tým aj vzniku zápachu. V prípade, že veríte sile prírody, odporúča sa kúpeľ z dubovej kôry, z listov vlasšského orecha či z prasličky roľnej, ktoré sťahujú potné kanáliky a tým znižujú potenie nôh, ktoré vedie k tvorbe zápachu. Ak nemáte doma žiadnu z týchto prírodných zložiek, rovnako účinné sú aj kúpele s morskou soľou, octom či jedliu sódou.

adventure-1867040_1920

– ak trpíte nadmerným potením nôh alebo nepríjemným zápachom bez ohľadu na ročné obdobie, je potrebné sa pozrieť, aké ponožky si to vlastne každé ráno naťahujete na nohy.  Pri zapáchajúcich nohách je potrebné si ponožky vymieňať aj viackrát za deň. Zbavte sa lacných syntetických ponožiek a namiesto toho vsaďte na kvalitné bavlnené ponožky alebo ponožky zo špeciálnych materiálov, napr. s výťažkom z aloe vera alebo nanočasticami striebra, ktoré dokážu vstrebávať pot, ničiť baktérie a znížiť zápach nôh. Pomáhajú tiež ako prevencia proti plesniam a ekzémom či pri eliminovaní pocitu studených nôh. V prípade nutnosti bavlnené ponožky počas dňa vymieňajte. Odporúča sa nosiť naraz 2 páry bavlnených ponožiek, pretože vrstva vzduchu medzi tkaninami zlepšuje ochladenie pokožky.

– nič nepokazíte ani správnym výberom špeciálnych vložiek do topánok, ktoré vstrebávajú vlhkosť

– váš boj so zapáchajúcimi nohami nie je možné vyhrať, ak používate obuv, ktorá vaším nohám nedovolí dýchať. Ak v takýchto topánkach strávite celý deň, zápachu, ktorý z nich vyjde po vyzutí, sa nemožno čudovať. Uzavretá obuv zvyšuje potenie nôh a vytvára ideálne podmienky na šírenie baktérií. Najlepšie sú vzdušné kožené topánky alebo ľahká obuv s otvorenou špičkou. Nenoste jeden pár topánok dlhšie ako dva dni. Spotená obuv totiž vyschne až po 24 hodinách.

Upravte si jedálniček a vylúčte z neho aromatické potraviny ako cibuľu, cesnak, štipľavá papriku, chilli, koreniny a podobne. Zápach môže spôsobovať aj pitie alkoholu, kávy, koly a fajčenie, takže pokiaľ je to možné, obmedzte tieto zlozvyky na minimum.

Veľkú úlohu zohráva aj psychika. Ak patríte medzi ľudí, ktorým sa potia dlane v stresových situáciách či pri rozrušení, možno podobne trpia aj vaše nohy. Tu je vhodné obrátiť sa na lekára, ktorý môže predpísať lieky, ktoré dokážu znížiť vaše psychické napätie. Vyhýbajte sa však aj povzbudzujúcim látkam a nápojom, napríklad kofeínu či nikotínu.

epad