fashion-1819605_1920Začneme hneď z ostra prekvapením. Vaše rifle by ste nemali vôbec prať.

Pravdepodobne si najprv poviete, že nám preskočilo a následne vám napadne hneď niekoľko dôvodov, ktoré vás utvrdia v tom, že to, čo sme napísali, musí byť blbosť.

Avšak s týmto výrokom prišli (ENG)  práve svetoznámi výrobcovia Levi Strauss a Tommy Hilfiger. Pranie totiž znehodnocuje látku, vyplavuje farbu a celkovo ich ničí.

Lenže čo so špinou a škvrnami?

Levi Strauss odporúča lokálne čistenie škvŕn pomocou špongie, zubnej kefky a mydla, resp. čistiaceho prostriedku, ktorý je priamo určený pre rifle. Ak použijete iný, môže sa stať, že vaše rifle na čistenom mieste vyblednú.

Následne máte rifle nechať prirodzene vyschnúť.

Tommy Hilfiger následne pridáva radu, ako svoje rifle udržať vždy “čerstvé” a bez zápachu.

young-692335_1280

Zápach v rifliach spôsobujú baktérie a tie (veľká časť z nich) sa dajú zabiť chladom. Mrazom. V zime je to jednoduché, stačí ich vyvesiť von a nechať počasie spraviť svoju robotu.

Naopak – v lete Tommy odporúča zmraziť ich v mrazáku. Aby ale nenapáchli vôňou mäsa a iných odložených potravín, mali by ste ich tam vkladať v nepriedušnej fólii, taške, alebo v niečom podobnom.

Ak sa už rifle rozhodnete prať, nemali by ste to robiť častejšie, ako niekoľkokrát do roka. Takže zabudnite na bežné sobotné pranie 🙂

Pranie riflí

Ak sa už rozhodnete, že je čas na pranie, resp. sa vykašlete na odporúčanie výrobcov, ponúkame vám niekoľko rád, ako rifle nezničiť ani pri tom neodporúčanom praní.

feet-349687_1920

Nastavte pranie na jemný cyklus. Ten je k látke šetrný, zachováva farbu a aj strih ostáva nedotknutý (nezmenší sa a pod.) Pri praní môžete použiť aj trochu zjemňovača.

Perte v studenej vode, resp. len trochu teplej. Nikdy neperte rifle v horúcej vode. Pripravíte tým rifle o farbu – hlavne tie tmavšie a látka sa stiahne.

Otočte rifle vnútrom von. Pohyb riflí v práčke a pohyb vody tak nebude agresívny k ich viditeľnej časti. Zips a iné kovové časti budú schované vo vnútri a tak nehrozí odrenie.

Pri prvom praní by ste mali rifle prať samotné. Predídete tým zafarbeniu ostatnej bielizne, pretože práve pri prvom sa uvoľňuje najviac farby. Aj pri ďalšich prianiach radšej perte viac riflí naraz a nemiešajte ich s iným prádlom – pokiaľ vám na ňom záleží.

blur-1852911_1920

Nepoužívajate sušičku. Prílišné presušenie vám rozsuší látku a tá bude potom pri nosení náchylná na samovoľné poškodenia. Tiež sa pri ňom materiál zvykne scvrkávať. Najlepším a najšetrnejším spôsobom je nechať rifle vyschnúť prirodzene v teplom a vzdušnom prostredí.

Ak už sušičku použiť musíte (alebo chcete) z rôznych vám známych dôvodov, nedosušujte ich v nej úplne. Vytiahnite ich von vo chvíli, keď sú ešte trochu vlhké a aspoň takto ich nechajte dosušiť prirodzene.

novinky