Nie všetky topánky sú z rovnakých materiálov a nie všetky materiály sú rovnakej kvality. To znamená, že rôzne druhy obuvi si vyžadujú inú starostlivosť.

Pri údržbe obuvi robia ľudia najčastejšiu chybu v tom, že sa o topánky nepostarajú, keď prídu domov. A starostlivosťou nemyslíme, že sa im majú venovať pol hodiny. Niekedy stačí minútka, ktorá sa fakt oplatí.

shoeshine-72477_1920

Starostlivosť o novú obuv

Ak ste si práve kúpili kožené topánky, hneď ako ich vyberiete z krabice, mali by ste ich najprv nalakovať kvalitným lakom a zabezpečiť ich tak pred prvou cestou von.

Kožené topánky sa odporúča lakovať pravidelne, no úplne postačí, ak sa o nich takto postaráte vtedy, keď si ich beriete do zlého počasia, prípadne – ak vás prekvapilo, tak vtedy, ak z toho zlého počasia prídete domov.

Ak ste si kúpili semišové, ako prvý by ste im mali dopriať semišový sprej. Je vodeodolný a odoláva aj soli a blatu, takže tie sa nedostanú do priamého kontaktu s materiálom a nepoškodia ho. Semišové topánky je tiež dobré z času na čas prekefovať – ľahko ich tak zbavíte špiny.

K spreju na semišové topánky by sme dodali ešte jednu dôležitú vec. Sprej si pred použitím otestujte (alebo o to požiadajte v obchode, kde ho kupujete), pretože spreje môžu jemne zmeniť odtieň farby vašej obuvi.

adidas-1838597_1920

Dážď

Tomu sa nevyhnete asi nikdy. Aj v daždi treba ísť do práce a tiež vás može prekvapiť vtedy, ak nemáte na neho pripravenú vhodnú obuv. Čo potom doma s mokrými topánkami?

Určite ich nedávajte na radiátor, či iný výrazný zdroj tepla. A už vôbec nepoužívajte fén. Vnútro topánok vyplňte starými novinami, ktoré z nich vytiahnú vlhkosť a topánky umiestnite na dobre vetrané miesto – najlepšie na také, kde je prievan a nechajte ich prirodzene vyschnúť. Najmä kožené topánky zvyknú pri sušení na radiátoroch praskať a inak sa poškodiť.

Okrem kopy vody pri daždi na životnosť obuvi vplýva aj jej nepatrné množstvo – napríklad pot z nôh. Už minimálna vlhkosť je výživnou pôdou pre plesne a iné zlé veci. Topánky by ste mali preto po každom nosení nechať vyvetrať a obuv by ste mali pravidelne striedať a nenosiť každý deň tú istú.

***

Topánky tiež nikdy neskladajte na seba, ľahko ich takto zdeformujete.

Pravidelne kontrolujte odreniny, praskliny a iné poškodenia. Aj tá najkvalitnejšia obuv môže pri kontakte s nevhodným povrchom povoliť. Určite poznáte výsledok chôdze na opätkoch na dlažobných kockách. Jeden zlý pohab a opätok môže prasknúť.

Menšie škrabance zakryjete lakom, s väčším poškodením radšej navštívte obuvníka, ktorý vám obuv opraví za zlomok ceny nového páru.

earth-1280293_1920

Botasky a tenisky. Prať, či neprať?

Pri staršom páre, ktorý už nenosíte “medzi ľudí” je v poriadku hodiť ich do práčky a vytiahnúť čisté. Pri nových teniskách by ste takéto radikálne riešenia mali radšej zavrhnúť a použiť handričku, šampón a vodu. Práčka vám môže tenisky “vyťahať” a tie budú vyzerať obnosené skôr, ako by dostali šancu dopracovať sa do toho stavu samé 🙂