1. Správne číslo

Aj keď sa táto rada môže zdať samozrejmosťou, verte mi, nie je to tak. Priznajte sa, koľkokrát ste si kúpili vo výpredaji topánky, ktoré ste museli mať aj keď boli o číslo (pol čísla) väčšie alebo menšie s tým, že “veď to sa rozchodia”?

Viete, že veľkosť nohy sa vám mení aj v dospelosti (často počas tehotenstva, či po ňom)? Dajte si tu námahu a aspoň raz za rok si svoju nohu odmerajte. Nemusíte si ju ísť merať do obchodu, dá sa to pohodlne aj doma (o tom ako na to sme písali minule).

Vaše nohy vám za to poďakujú.

woman-570883_1920

2. Hrubší opätok

Áno, aj my vieme, že v tých tenkých vyzeráte čertovsky, ale kto povedal, že v tých hrubších nie? Ak idete na nejakú špeciálnu akciu z času na čas si ich neodpustíte. A ani to od vás nikto nechce.

Ak ich ale nosíte pravidelne, tak pamätajte, že na tenkom vysokom podpätku sa noha zvykne krútiť viac, keďže sa nemá veľmi o čo oprieť a to môže spôsobovať bolesť.

3. Preferujte vyššiu platformu

Ak idete na ples, svadbu alebo niekde, kde budete chodiť po rovnej dlážke, tak sa tým trápiť nemusíte. Ak však nosíte takýto druh topánok pravidelne a hlavne vonku, tenké podrážky sú takmer vždy zdrojom vašej bolesti, pretože je cez ne cítiť každý kamienok, či inú nerovnosť. Toto sa s hrubšími, či vyššími nestáva.

adult-1846436_1920

4. Viete, aký typ nohy máte?

Ploché nohy, ale tiež naopak vysoko klenuté môžu spôsobovať v bežných topánkových vložkách bolesť. Preto je treba používať také vložky, aký typ nohy máte.

Na to, aby ste to zistili, nemusíte utekať k doktorovi. Stačí stúpiť do vody a následne mokrou nohou na taký povrch, kde bude jasne vidieť odtlačok stopy. Podľa odtlačku zistíte, ako sa vaša noha dotýka zeme a podľa toho, či je plochá (zeme sa dotýka väčšia časť chodidla), či normálna, alebo vysoko klenutá (zeme sa dotýka menšia časť, ako by sa mala).

5. Dajte si pauzu

Nosíte vysoké opätky celý deň? Keď ste v práci, pokojne si ich pod stolom vyzujte a ponaťahujte si chodilá a prsty. Aj niekoľkokrát za deň. Vlastne vždy, keď na to máte príležitosť.

6. Rozcvičte si nohy, keď sa vyzujete

Poriadne si precvičte všteky svaly na nohe naťahovaním a krúžením, aby sa po celodennej námahe poriadne uvoľnili.

7. Vyskúšajte obuv s väčším prekrytím vrchnej časti

Ak nosíte vysoké opätky a navyše aj vrchná časť nie je v celku (napr. sandálovitý typ), noha sa okrem námahy s udržaním sa na podpätku musí snažiť aj čo najlepšie sa udržať v topánke. Ak má vrchnú čast prekrytú, má sa kde “oprieť”.

lodicky-1