Dnes sa nebudeme baviť o obuvi, ktorá sa vám páči, ale o obuvi, ktorú potrebujete. Teda, ak sa chcete vyhnúť bolesti nôh. Síce tento článok zameriavame primárne na športovú obuv a bežcov, na rovnakom princípe funguje každá jedna topánka – či už sú to botasky, spoločenská obuv, alebo čižmy.
Problém je vždy medzi topánkou a vašou nohou 🙂
Všetko je o type chodidla. Ak si kupujete topánky, musíte vedieť, aký typ nohy máte. Vo všeobecnosti existujú tri typy.
Plochá noha, normálna noha a noha so zvýšenou klenbou.
Ako zistím, aký typ nohy mám
Jednoducho, namáčajte nohu do vody a spravte mokrou nohou stopu na povrchu, kde je dobre vidieť odtlačok vody (napr. betón, asfalt a pod.)
Ak nevidíte žiaden (alebo vidíte malý) oblúk od prstov k päte, máte ploché nohy. Ak je oblúk zase príliš veľký, máte zvýšenú klenbu. Zlatá stredná cesta medzi nimi je ok.
Plochá noha
Pri tomto type majú nohy počas chôdze / behu tendenciu valiť sa dovnútra, teda k sebe.
V takom prípade je pri výbere obuvi hľadať na krabici označenie “kontrola pohybu” alebo “stabilita”. Keďže sú v 99% prípadoch krabice označené anglicky, tak hľadajte motion control, alebo stability.
Okrem toho môžete siahnúť po špeciálnych vložkách pre ľudí s takýmto typom nôh. Ide o korekčné vložky, ktoré majú za úlohu odstaňovať zmienený nedostatok.
Noha so zvýšenou klenbou
V tomto prípade sa nohy zvyknú vytáčať opačne ako pri plochej – teda smerom von.
Tento jav môžete riešiť hľadaním topánok s označením flexibilné, alebo odpružené. Tiež sa odporúča siahnúť po topánkach s mäkšou stielkou, ktorá absorbuje nárazy. Keďže sa nohami zeme dotýkate menšou časťou, ako by ste sa mali, musí táto časť absorbovať nárazy, ktoré za iných okolností absorbuje väčšia plocha a noha tým trpí.
Dôležité je, ak beháte pravidelne, z času na čas premerať veľkosť svojej nohy. Pretože pri behu zvyknú oblúky postupne klesať a tým sa vám predĺžujú nohy.