Šaty robia človeka. A správne šaty vás spravia človeka, z ktorého srší serióznosť. Taká, že vás ostatní hneď berú vážnejšie. A byť braný vážne je dôležité (okrem iného) pre mladých, ktorí si chcú ísť za svojim snom a potrebujú to vyjadriť aj navonok. Napríklad pri hľadaní práce.

A že oblečenie vie spraviť rozdiel, zistil už hádam každý z nás. Asi nikto nepôjde na dôležitý pohovor na kancelárske miesto v krátkych nohaviciach, či otrhaných rifliach.

Oblečenie vo vás vie vyzdvihnúť detaily, ktoré potrebujete prezentovať, ak chcete svoj sen dosiahnúť. Ak ste videli film Správcovia osudu, určite vám neušla táto krátka scéna, kde hlavný hrdina popisuje, ako mu do najmenších detailov naplánovali nosenie vhodnej obuvi, kravaty…

Scéna začína v čase 1:29

OBUV

Staré príslovia hovorili, že muža spoznáš podľa jeho topánok. A povedzme si úprimne, platí do aj dnes. A nemusíme sa tváriť, že ide len o nejakú povrchnosť. Kvalitné topánky o vás naozaj povedia, aký máte vkus, aké máte postavenie a či viete oceniť kvalitu a detail.

Ak ste nikdy predtým nevlastnili naozaj dobré a kvalitné topánky, cena vás môže na začiatku zaskočiť. Treba si ale uvedomiť, že táto cena je hodnotou za kvalitu remeselného spracovania a kvalitu použitých materiálov. To znamená, že takéto topánky vám vydržia naozaj dlho. A tým myslíme roky. Jedinou vašou starosťou bude občas ich preleštiť, aby si udržali svoj lesk.

Drahšia a kvalitnejšia obuv teda nie je luxusom, alebo rozmarom. Je to niečo, čo by každý muž mal vlastniť ako nutnosť.

comodo-e-sano

VYZERAJTE STARŠIE

Spôsob, akým sa obliekate je spôsob, akým vás vnímajú. Ak stále chodíte oblečení ako zo študentského intráku, budú s vami zachádzať ako s chlapcom, ktorý nemá dostatok skúseností a má malý prínos pre „veľký svet“.

Zbavte sa ležérneho oblečenia. Nechajte si ho na práce okolo domu, či na prechádzky do lesa. Oblečte sa tak, aby váš odev kričal „som skúsený, potrebujete ma“.

Vhodne zvolené oblečenie vám trochu pridá na veku a tým pádom aj na skúsenostiach (minimálne naoko 🙂 )

panske saka

IGNORUJTE MÓDNE TRENDY

Áno, vidíte dobre. Presne to sme napísali.

Módne trendy sa menia príliš rýchlo, aby ste na nich vedeli adekvátne reagovať. Okrem iného by vás to stalo nemalé finančné prostriedky, aby ste boli stále in. A keďže mnoho mladých ľudí potrebuje vyzerať adekvátne postaveniu, no nemá na to veľké finančné prostriedky, je lepšie držať sa osvedčenej klasiky, ktorá nesklame a vykašľať sa (aspoň dočasne) na nejaké módne výstrelky.

 

STARAJTE SA O SVOJE OBLEČENIE

Stále pracujeme s tým, že ako mladý človek nemáte príliš veľa peňazí na rozhadzovanie. Preto tým nemyslíme žiadne drahé čistiarne každý týždeň.

Na úvod bude stačiť, ak na obleky budete používať vhodné vešiaky, ktoré udržia ich tvar, či sa vzorne starať o svoju obuv, aby vydržala čo najdlhšie. (O starostlivosti o obuv sme už písali tu.)

A samozrejme, pri praní dávajte pozor na odporúčania výrobcu, aby ste svoje oblečenie nezničili v práčke. Pri väčšom znečistení vám viac pomôže dať zopár eur za poriadnu čistiareň, ako desiatky za nové oblečenie.

A rada na záver:

ASPOŇ JEDEN PORIADNY OBLEK

Nezáleží na tom, kde pracujete, vždy sa občas vyskytne príležitosť, na ktorú potrebujete oblek.

Ak pracujete vo sfére, kde obleky nosíte denne, je lepšie priplatiť si za kvalitnejšie kúsky, ktoré vydržia dlhšie, ako neustále kupovať nové a nové, lebo tie staré sa rozpadli.